66 Soruda Asantepark


 

1) “Asantepark” nedir?

Asantepark ismi “Akıl, Sanat ve Teknoloji Parkı” ’nın bir kısaltmasıdır.

Asantepark, tasarlayan, üreten ve kaynak koyabilenleri bir araya getirerek oluşturulan, ortak servislerden faydalanılan, eğitim alınan, sosyal faaliyetlerin olduğu, yaşanan, çalışılan, paylaşılan, gelir üretilen web tabanlı bulut platformda yeni nesil bir iş ve yaşam modelidir.

2) Asantepark'ın kurucusu kimdir?
Asantepark, mobilya, tasarım, mühendislik ve müteahhitlik alanlarında uluslararası faaliyet gösteren Gün Şirketler Grubu’na ait bir organizasyondur.
3) Asantepark'ın sunduğu ürün ve hizmetler nelerdir?

Asantepark’ın sunduğu ürün ve hizmetler şunlardır:

  • Proje İş Ortaklığı
  • Projeler ve Fırsatlar
  • İnsan ve İş Kaynakları
  • Malzeme, Ürün ve Hizmetler
  • Paylaşımlı Ofis
  • Marka Yönetimi ve Müşteri İlişkileri
  • Eğitim Hizmetleri
  • Proje Kaynak Kullanımı.

 

4) Asantepark'tan kimler yararlanabilir?
Asantepark, yeni nesil ve profesyonel bir yönetim platformunda verimli çalışmayı arzulayan herkesin kullanımına açıktır. Eğitim programlarıyla kendilerini geliştirmek isteyenler, paylaşılan mekan ve hizmetler sayesinde giderlerini azaltarak verimliliklerini arttırmayı düşünenler, proje ortaklığı sisteminde iş kapasitelerini arttırmayı planlayanlar, marka yaratmayı ve var olan markalarını tanıtmayı amaçlayanlar Asantepark’ın hedef katılımcılarıdır.
5) Asantepark'ın lokasyonu ve ulaşım olanakları nelerdir?

Asantepark, Ankara havaalanına 4 km., şehir merkezine ise 30 km. mesafede yer almaktadır. Şehir merkezinden ulaşım toplu taşıma araçlarıyla sürekli olarak sağlanmaktadır. Asantepark’ın şehir merkezinde de ofisi bulunmaktadır. Lokasyonlar hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

6) Asantepark'ın üyelik koşulları nelerdir?
Asantepark’ın, talep edilen ürün ve hizmet türlerine bağlı olarak oluşturulmuş farklı tiplerde üyelikleri bulunmaktadır. Üyelik koşulları seçilen üyelik tiplerine göre değişkendir.
7) Asantepark'tan üye olmadan yararlanmak mümkün müdür?
Asantepark bünyesinde sunulan hizmetleri daha yakından tanımak isteyenler, sınırlı süreli ücretsiz misafir üyelikle sisteme katılabilir ve temel hizmetlerden yararlanabilirler.
8) Asantepark'a üye olmanın avantajları nelerdir?
Üyeler, sistemdeki projeler, eğitim programları ve içerikleriyle ilgili sürekli bilgilendirilir, diğer üyelerle platform üzerinden iletişim kurabilir, düzenlenecek sosyal etkinliklere ücretsiz katılabilir ve sistemde sunulan tüm hizmetlerden avantajlı fiyatlarla yararlanabilirler.
9) Paylaşılan Mekan ve Hizmetler Sistemi Nedir?
Asantepark’ta yer alan açık ve kapalı alanlarda bulunan, ofis, mini ofis, toplantı ve seminer salonları, konser salonları gibi farklı mekanların kiralanması ve bu alanlardaki faaliyet dahilinde gerekli olan sekreterya, hukuk ve finans danışmanlığı, muhasebe hizmetleri, bilgisayar yazılım ve donanım desteği, ve özel ekipmanlar sağlanması gibi hizmetlerin ortak paylaşıma sunulduğu sistemdir.
10) Sadece üyeler mi mekan kiralayabilir?
Üye olmadan mekan kiralanması mümkün olmakla birlikte, üyelere sunulan özel fiyat ve rezervasyon avantajları bulunmaktadır.
11) Mekan kiralamak için Asantepark'ı seçmemin ne tür avantajları olabilir?
Asantepark’ta mekan kiralama, gerek maliyet gerekse işletme yönünden avantajlıdır. Farklı mekanlarda oluşturabileceğiniz ofis tipi yapıların genel giderleri ve profesyonel hizmet alımına erişimin zorluğu düşünüldüğünde, sunulan hizmetin kalite ve maliyet avantajları açıkça görülecektir.
12) İsteğe bağlı mekanlar yaratılması söz konusu mudur?

Asantepark’ta oluşturulmuş mekanlar, farklı kullanım fonksiyonları düşünülerek planlanmış olmakla birlikte, farklı talepleri karşılamak üzere istenilen ölçülerde mekanlar oluşturulması mümkündür.

13) Asantepark'ta ne tür paylaşımlı hizmetler sunulmaktadır?

Sekreterya, hukuk ve finans danışmanlığı, muhasebe hizmetleri, bilgisayar yazılım ve donanım desteği, sunum ve toplantılara özel projektör, akıllı tahta, ses sistemi gibi özel ekipmanlar sağlanması gibi hizmetler sunulmaktadır.

14) Paylaşımlı hizmetlerden birkaçından aynı anda yararlanabilir miyim?

Paylaşımlı hizmetlerden dilediklerinizi aynı anda almanız mümkündür. Hatta bir kaç servisi bir arada almanız size ücretlendirmede bazı avantajlar da sağlayacaktır.

15) Sistemde yer almayan bir paylaşımlı hizmet talebim olursa bir çözüm mümkün mü?

Sistemde yer almayan hizmet talepleriniz için anlık çözümler sunulmasının yanı sıra, zaman içinde bu taleplerin değerlendirmesi sonucu yeni paylaşımlı hizmet seçenekleri de sisteme dahil edilerek, sistemin kendisini geliştirmesi sağlanır.

16) Paylaşımlı hizmetlerin ücretlendirmesi nasıl yapılıyor?
Paylaşılan hizmetler birim fiyat bazında ücretlendirildiğinden, Asantepark’ın kurumsal ve mekansal büyüklüğü nedeniyle, üyeler açısından son derece avantajlı ücretlerle hizmet alımı sağlanması mümkün olmaktadır.
17) Paylaşımlı hizmet seçimlerimde zaman içinde değişiklik ve düzenleme yapmam mümkün mü?
Paylaşılan hizmetlerle ilgili isteklerin mekan kiralayanlar tarafından yönetime bildirilmesi sonrası, yönetim süre kısıtlarını da dikkate alarak gerekli değişiklikleri ve düzenlemeleri gerçekleştirir.
18) İK ve Eğitim hizmetleri neleri kapsıyor?

Asantepark, uzmanlara direkt ve hızlı erişim sağlayabilen, gerçekçi sınıflandırma yapabilen, interaktif, geniş kapsamlı ve özgün bir insan kaynakları platformu tarafından desteklenmektedir.
Bu platformun desteği ile derslik ve atölyelerde verilecek olan, meslek edindirme kursları, hobi kursları, üniversite öğrencileri için seçmeli dersler, proje ortaklığı bazlı eğitim hizmetleri, kurumsal eğitimler, kişisel gelişim eğitimleri gibi çok çeşitli eğitim hizmetleri üyelere sunulmaktadır.

19) Eğitim hizmetlerinden kimler yararlanabilir?

Eğitim hizmetlerinden, bilgi, beceri ve birikimlerini uzman eğitmenlerin ışığında interaktif ve yenilikçi metotlarla geliştirmek isteyen herkes yararlanabilir.

20) Ders saatleri ve eğitmenlerle ilgili bilgilere nasıl ulaşabilirim?

İhtiyaç duyulan tüm bilgiler Asantepark platformunda yer almakta ve düzenli olarak güncellenmektedir.

21) Eğitim hizmetlerinin ücretlendirmesi nasıl yapılıyor?

Eğitim hizmetlerine ait ücretlendirme, programın içeriği ve süresi, grubun öğrenci sayısı, kullanılan ekipmanlar ve eğitmen ücretleri dikkate alınarak eğitim birimi tarafından belirlenir ve platform üzerinden üyelere sunulur.

22) “Proje Ortaklığı Tabanlı Dersler” ile kastedilen nedir?
Proje ortaklığı sistemindeki projelerde yer almak isteyenlere sunulan ve proje ihtiyaçları doğrultusunda kişilerin sahip olması gereken donanımları sağlamasına dönük özel eğitim programlarıdır.
23) Proje ortaklığı için önerilen dersleri almam zorunlu mu?
Asantepark’ın proje havuzunda standart projelerin yanı sıra, spesifik uzmanlık gerektiren üst düzey projeler de yer almaktadır. Proje tipine göre eğitim grubu tarafından önerilen derslerin, projede yer almak isteyenler tarafından incelenmesi ve yeterlik sağlanması açısından ihtiyaç halinde talep edilmesi gerekir.
24) Proje Ortaklığı Sistemi nedir?
Asantepark tarafından sistemdeki projeler için oluşturulan matris yapı sayesinde, üyelere projenin belli kısımlarını yaparak pay alma imkanı tanıyan bir proje yaklaşımıdır. Sistemdeki her bir proje için yönetimin birimi tarafından katılımcılar arasından oluşturulacak bir proje grubu projeyi üstlenerek yürütecek, katılımı oranında da projeden pay alacaktır.
25) Sistemdeki projelerden nasıl ve ne ölçüde haberdar olacağım?

Projelere ait genel bilgiler, varsa ön proje bilgileri, projenin bölümleri ve teslim tarihleri proje ortaklığı sistemindeki üyelerle platform üzerinden paylaşılacaktır.

26) Projelere katılabilmem için koşullarınız neler, istediğim projeyi seçebilecek miyim?

Katılmak istediğiniz proje veya projelere, istenilen donanımı sağlamanız halinde başvuru yapmanız mümkün. Ön başvurunuz sonrasında yapılacak değerlendirmenin sonucu size e-posta yoluyla bildirilecek. Sistemde yer alan derecelendirmenize göre bazı projelerde size teklifte bulunulması da katılım metotlarından birisidir.

27) Fiyatlandırma sistemi nasıl, projelerden alacağım ücret proje başlamadan mı belirleniyor?

Projenin toplam bedelinin, proje bölümlerine paylaştırılarak katılımcılara başlangıç aşamasında bildirilmesi ve ilgili paylaşım yüzdelerine karşı gelen payların platformda paylaşılması temel yöntemdir. Fiyatlandırma sistemi proje tipi ve büyüklüğüne bağlı olarak farklı şekillerde uygulanacak olmakla birlikte, seçilen model ne olursa olsun şeffaflık gereği katılımcılarla proje başlamadan paylaşılacaktır.

28) Ödemeler nasıl ve ne şekilde yapılacak?
Proje grubu oluşturulduktan sonra ödeme planını da içeren katılım sözleşmeleri katılımcılara iletilir. Sözleşmenin imzalandığı tarih itibariyle proje çalışması başlar, sözleşmede yer alan üç aşamalı ödeme planı (ön, ara terminler ve son ödeme) belirlenen tarihlerde banka kanalıyla ödenir.
29) Sistemde yaptığım işin teknik ve finansal açıdan güvenliği nasıl sağlanacak?

Proje ortakları ilgili projeyle ilgili yasal sözleşme imzaladıktan sonra işe başlarlar ve bu aşamadan sonraki teknik paylaşımlar özel güvenlikli platform üzerinden gerçekleştirilir. Sözleşmede yer alan finansal güvenceler, hem katılımcıların hem de sistemin güvenliği açısından önemlidir.

30) Çalıştığım projelerin elde edeceğim gelir dışında bana avantajları olacak mı?
Asantepark sisteminde yer aldığınız projeler sizin portföyünüze eklenmekte, talep ettiğinizde size veya istediğiniz kurumlara bildirilmektedir. Sistemde yer aldığınız projelerdeki başarınız uzmanlar tarafından derecelendirilir. Dereceniz yükseldikçe sistemdeki projelerde daha sık tercih edilmeniz, hatta özel projeler için davet almanız da söz konusu olacaktır.
31) Başarı derecelendirmem nasıl ve kimler tarafından yapılacak?
Başarı derecelendirmeleri, farklı alanlardaki proje uzmanlarından oluşan bağımsız bir proje kontrol grubu tarafından yapılmaktadır. Derecelendirmede, yer aldığınız projelerin niteliği, sayısı ve performansınız dikkate alınmaktadır.
32) Başka bir firmada çalışırken proje ortaklığı sisteminde yer alabilir miyim ?

Evet, proje ortaklığı sistemi teslim tarihlerini dikkate alarak planlama yapmanız halinde zaman ve mekan açısından sizi özgür kılan bir çalışma modelidir.

33) Başka bir firma sahibi olarak proje ortaklığı sisteminde yer alabilir miyim?

Evet, sistem proje çeşitliliği ve profesyonel yönetim yapısı ile firmanızın rekabet gücü ve iş kapasitesine katkıda bulunacaktır.

34) Proje Asantepark sisteminde yapılmasına rağmen yüklenici benim firmam olabiliyor mu?

Evet, Asantepark bünyesindeki projelerde yüklenici olarak yer almanız halinde hem projeden ayrıca pay alacak hem de iş bitirme sahibi olma imkanı yakalayacaksınız.

35) Firmamın yeterli kaynak ve işi olması halinde bu sisteme katılmamın ne anlamı var?
Sistemde yer alan özel projelerde yer alabilir, mevcut maliyetlerinizi azaltabilir, yoğunluk sebebi ile kabul edemediğiniz işleri Asantepark bünyesinde yüklenici firma olarak yaptırarak gelir, iş bitirme ve referanslarınızı arttırabilirsiniz.
36) Bir projede tanımadığım ve yüz yüze görüşmediğim kişilerle iş yapmamın dezavantajları yok mu?

Her bir proje için oluşturulan matris yapı, profesyonel proje yöneticilerinin özenle seçtiği nitelikli ve akreditasyon sahibi elemanlardan oluşmaktadır. Platformun sunduğu teknolojik imkanlar sayesinde her türlü görsel iletişim rahatlıkla sağlanabilecektir.

37) Kendi elimdeki iş veya işleri bu sisteme dahil edebilir miyim?
Evet, elinizdeki iş veya işleri ister yüklenici olarak, isterseniz belli bölümlerini sisteme yaptırmak üzere, isterseniz belli bölümlerini siz yapmak üzere sisteme dahil edebilirsiniz.
38) Fiyatlandırma konusunda sadece yöneticiler mi karar veriyor?
Sistemin sunduğu projelerde fiyatlandırma yönetim tarafından yapılır, üyelerin katacağı projeler içinse talepler doğrultusunda yönetimle birlikte fiyatlandırma yapılması mümkündür. Proje katılımcıları platform sayesinde anlık referandumlar yapabilecek, ve ortaklık payları oranında karar verici olabileceklerdir.
39) Proje yapım aşamasında gruptan ayrılanlar veya başka sorunlar olursa projenin ve benim durumum ne olacak?
Projeye özgü matris yapılardaki her bir elemanın yedeği sistem tarafından hazır tutulmaktadır. Ayrıca, projeyi tüm ekibin ayrılması halinde dahi kaldığı noktadan itibaren tamamlayabilecek uzman bir proje kontrol grubunun Asantepark bünyesinde yer alması, sistemin en önemli sigortalarından birisidir.
40) Proje aşamasında ben karar süreçlerine katılabilecek miyim?
Projelerin her aşamasında karşılıklı veri paylaşımı proje koordinatörleri tarafından gerçekleştirilecek ve karar süreçlerinde fikir alışverişi yapılması mümkün olacaktır. Platformun sunduğu anket ve anlık referandum imkanları sayesinde karar süreçlerine katılım hızlı ve etkili biçimde sağlanabilecektir.
41) Proje ortaklığı sisteminde sağlanan güvencelerin hukuki dayanağı var mı?

Sistemdeki tüm katılımcı ve yüklenicilerin hukuki açıdan güvence altına alınması, Asantepark avukatları tarafından hazırlanacak yasal yapıya uygun özel sözleşmelerle sağlanacaktır.

42) Ürün sergi ve satış hizmetleri sistemi nedir?
Asantepark’ta üyelere ait ürünlerin tanıtımı, sergilenmesi ve satışını sağlayan sistemdir.
43) Kendime ait ürünleri sistemde nasıl tanıtabileceğim?

İlgili departmanımızca ürününüzle ilgili bir tanıtım yapmanız isteniyor, sonrasında tanıtım, sergi ve satış imkanları ile ilgili teklif ve çalışmalarımız size iletiliyor. Uygun görmeniz halinde ürününüzle ilgili görseller ve teknik özellikler platforma eklenerek tüm üyelerle paylaşılıyor. Sergi olanakları sayesinde ürününüzü sunmanız da sağlanan avantajlardan bir diğeri.

44) Ürünümün fiyatı nasıl belirleniyor, satışı nasıl gerçekleşiyor?

Ürününüze ait fiyatı siz belirliyorsunuz ve zaman içinde güncelleyebiliyorsunuz. Talep etmeniz halinde departmanımız ücretlendirme konusunda size tavsiyede bulunabiliyor. Fiyatlandırma sonrasında ürün veya ürünleriniz için, gerek platform üzerinden, gerekse sergide satış olanakları bulunmaktadır.

45) Asantepark’ın sunduğu ürün ve hizmetlerin tümünde yer almak zorunda mıyım?

Sağlanan ürün ve hizmetlerden, biri, birkaçı veya tümünden yararlanmak tamamen isteğinize bağlıdır.

46) Üyelerin sisteme ve proje ortaklığına seçiminde hangi kriterler dikkate alınıyor?
Üyelerin sisteme seçiminde, hem üyelerin hem de sistemin fayda sağlaması amaçlandığından geniş bir yelpaze hedefleniyor. Proje ortaklığına seçimde ise eğitim ve donanımın gerekliliği nedeni ile daha titiz ve seçici davranılıyor.
47) Üyelerin sistemle ilgili söz söyleme ve temsil hakları nelerdir?

Sistemde yer alan üyeler bizzat sistemin kendisini oluşturmaktadır, bu nedenle görüş ve eleştirileri sistemin gelişimi açısından son derece önemlidir. Platformun sağladığı anlık anket ve referandum uygulamaları sayesinde karar süreçleri interaktif olarak işleyebilmektedir.

48) Sistemde yer almanın kredilendirmeye referans oluşturarak banka ilişkilerine fayda sağlaması söz konusu mu?

Sistemde yer almanın kişiye ya da kuruma iş bitirebilirliği açısından güvence sağlaması nedeniyle finans kurumları açısından kredibiliteyi arttırdığı bir gerçektir.

49) Teknopark statüsü alınarak teşvik ve vergi muafiyetleri, fon ve kredi alımında faydalar sağlanması mümkün mü?
Asantepark’la ilgili bu ve benzeri çalışmalar hukuk ve finans grupları tarafından halen yürütülmekte ve avantajlı her statüye başvurular yapılmakta.
50) Proje yönetim yapısı ve çalışma sistemi nasıldır?

Asantepark, Yapı Bilgi Modellemesi (BIM – Building Information Modeling) yaklaşımıyla işletilen profesyonel bir yapıya sahip. Üst yönetime bağlı monitör kontrol grubu kontrolündeki iç ve dış birimlerden oluşuyor.

51) Nasıl bir işletim altyapısı ve yazılımla sisteme entegrasyon sağlanıyor?

Asantepark özel hazırlanmış bir işletim sistemi ile üyelerini sisteme entegre ediyor, bu görünür ön yüz sayesinde her üye interaktif olarak katılım sağlayabiliyor. Esas çalışma ise ön yüz tarafından yönlendirilen alt platformlar aracılığı web üzerinden yapılıyor.

52) Proje ortaklığında sistem ne kadar şeffaf olacak?
Proje güvenliği konusunda taviz vermemek şartıyla sistem tamamen şeffaf ve proje ortaklarının teknik ve mali tüm veri ve paylaşımları görebilecekleri şekilde hazırlanmıştır.
53) Proje yönetim araçları nasıl çalıştırılıyor?

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM – Building Information Modelling) ile Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP – Enterprise Resources Planning), Proje Yönetimi (PM – Project Management) ve 3D Tasarım araçlarının birlikte çalıştırılmasıyla proje yönetimi gerçekleştiriliyor.

54) Bu sistem içindeyken kendi markamı oluşturabilmem veya olan markamı ortaya çıkarmamı sağlanabilecek mi?

Sistem, markanızı oluşturmanız veya ortaya çıkarmanız konusunda mekan, donanım ve yazılım desteği sunmanın yanı sıra profesyonel marka yönetimi konusunda da danışmanlık alabilmeniz için yapılandırılmıştır. Sistem kişi ve kurumların kendi marka ve tüzel kişilikleri altında da çalıştırılabilmektedir.

55) Sistemde yapıp/yapamayacaklarımı öğrenebileceğim bir kurallar dizini ve uygulaması olacak mı?

“Asantepark Anayasası” adını verdiğimiz bir kurallar dizini üyelik aşamasında bilgilenmeniz açısından sizle paylaşılacaktır.

56) Sistemde müşteri ilişkileri nasıl organize ediliyor?

Asantepark bünyesindeki Müşteri İlişkileri Yönetimi birimi tüm müşteri ilişkilerini düzenlemek ve yürütmekle yükümlüdür.

57) Üyeler arası sosyal iletişim imkanları nasıl olacak?

Müşteri İlişkileri Yönetimi birimi tarafından oluşturulan interaktif paylaşım platformları ve İnsan Kaynakları ile birlikte yürütülecek çalışmalar sonucu, tanışma ve iletişimi sağlayıcı bir yapılanma oluşturulacaktır.

58) Bulut platform dışında yüzyüze iletişim imkanı da olabilecek mi?

Müşteri İlişkileri Yönetimi birimi iletişimi geliştirme adına çeşitli sosyal organizasyonlar gerçekleştirecek ve sizleri davet edecektir. Katılımcıların ortak paylaşımlarının arttırılması özel olarak desteklenmektedir.

59) Asantepark sistemde verimli ve kazandıran bir üye olduğumda aldığım hizmetlerde öncelik ve avantajlarım olacak mı?
Sistemdeki derecelendirmenizin yükselmesi, kararlardaki etkinliğinizin artması ve sunulan tüm hizmetlerde özel fiyatlandırma ve rezervasyon öncelikleri sağlayabileceğiniz avantajların sadece bazılarıdır.
60) Sistemin Türkiye'de veya diğer ülkelerde işleyen başarılı örnekleri var mı?
Yabancı ülkelerde -bire bir aynı olmamakla birlikte- başarılı örnekler bulunmaktadır, ülkemizde ise özel sektörde bu tür bir model ilk kez uygulanmaktadır.
61) Sistemin riskleri ve dezavantajları yok mu?
Asantepark, karşılaşılabilecek tüm sorunları içeren senaryo çalışmalarının detaylı olarak yapıldığı, uzun ve kapsamlı çalışmalar sonucunda oluşturulmuş, sofistike ve yenilikçi bir iş modeldir. Doğru ve güvenilir bir yönetim yapısıyla tasarlanan sistemde, risk ve dezavantajlar minimize edilmiştir.
62) Sistemin, mekan veya eleman bazında yoğunluktan işleyemez hale gelmesi mümkün olursa ne olacak ?
Toplam üye sayısı, bu tür sorunlara yol açmama açısından sınırlandırılmıştır. Sistemin profesyonel işletme yapısı, talebin artması halinde ilave mekanlarla çözüm yaratabilecek düzey ve beceride olmakla birlikte, sistemin işleyişi mekandan bağımsız ve İK planlaması doğrultusunda gerçekleştirilecek bir özel yapıya sahiptir.
63) Sistemin üyelere kimlik kazandırması ve aidiyet duygusu yaratması nasıl sağlanacak?

Asantepark bünyesinde gelişmiş bir insan kaynakları yönetim sistemi bulunmaktadır. Bu sistemin planları doğrultusunda, platform üzerinden üyeler arası iletişimin kurulması, sohbet odaları ve forumlar ile geliştirilmesi ve planlanan sosyal aktivitelerle birliktelik pekiştirilerek bütüne yayılması sağlanacaktır.

64) Sisteme benim üyeler kazandırmam bana avantajlar sağlayacak mı?
Seçim kriterlerine uygun üyelerin sisteme kazandırılması, hem öneren üyeye hem de sisteme fayda sağlayacaktır.
65) Herhangi bir nedenle üyelikten ve sistemden ayrılmam mümkün mü?
Üyelikten ayrılma veya üyeliğini askıya alma seçenekleri mevcuttur.
66) Ayrılmam halinde tazminat ödemek zorunda kalmam sözkonusu mu?

Sözleşme tarihlerine uyulması koşuluyla ayrılma halinde herhangi bir tazminat ödenmesi söz konusu değildir.

Sildegra çok daha zor bir ama birçok kişi bitmiyor ve her yerde yiyecek sipariş hazırız. Vigrande kadar çok hayranı var ama kötü onları dur. tüm uygun öyle değil mi.